HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 118 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Ďalšia
Autor Správa

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1040
Body: 43
Bydlisko: Kosice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
NO aby som to objasnil, Sci Fi je smer v ktorom sa vyskytuju akekolvek tehnicke veci, ktore (zatial) neexistuju u nas (Preto Science Fiction, vedecka fikcia), popripade sa odohravaju v buducnosti a tak (preto je aj SW Sci Fi a nie Fantasy). Naproti tomu Fantasy obsahuje mytologicke prvky, magiu a ine "stare" praktiky :) A ak ma nastvete tak vam v Encyclopedia Britanica najdem presny popis :D

_________________
Go for the beer Boo! GO FOR THE BEER!!!!
WAAAAAAGH!!!


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 444
Body: 5
Bydlisko: Bratislava - Šedé Veže

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Shadow napísal:
NO aby som to objasnil, Sci Fi je smer v ktorom sa vyskytuju akekolvek tehnicke veci, ktore (zatial) neexistuju u nas (Preto Science Fiction, vedecka fikcia), popripade sa odohravaju v buducnosti a tak (preto je aj SW Sci Fi a nie Fantasy). Naproti tomu Fantasy obsahuje mytologicke prvky, magiu a ine "stare" praktiky :) A ak ma nastvete tak vam v Encyclopedia Britanica najdem presny popis :D


Tak v buducnosti, hmm. "Long time ago..." Uz uvod je ako z jednej peknej rozpravky. StarWars su jedna velka mytologia, zakladaju sa na pozemskej mytologiach z roznych kutov sveta. Magiu tu mame tiez - resp. vseobklopujuci princip, ktory prudi celym vesmirom, ludmi, zvieratami atd. Takze? Su SW fantasy, kde su len tak mimochodom vesmirne lode??? (len tak mimochodom, ked sme uz u toho, co bolo potom Wizardry alebo M&M :) )

_________________
"I wanted to be a Teminator but they require you have an armored hyperalloy skeleton and mine's mostly recycled truck tires."
Obrázok
http://mickmage.bloguje.cz
http://www.kulturakriplu.net


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1040
Body: 43
Bydlisko: Kosice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
V SW mas vesmirne lode, tym padom je to Sci Fi :) A W&W je fantasy, nemas tam nic co by si nemal aj u nas (technologicky myslim :))

_________________
Go for the beer Boo! GO FOR THE BEER!!!!
WAAAAAAGH!!!


Hore
 Profil ICQ  


Odpoveď s citáciou
K tejto teme by sa dalo vraviet nielen o Star Warsoch. Napríklad už dávnejšie som počul že Duna je science-fantasy.


Hore
   


Odpoveď s citáciou
Shadow napísal:
V SW mas vesmirne lode, tym padom je to Sci Fi :) A W&W je fantasy, nemas tam nic co by si nemal aj u nas (technologicky myslim :))


Vo Wizardry mas vesmirne lode! Je to sci-fi? :)


Hore
   

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1040
Body: 43
Bydlisko: Kosice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ehh :) No dobre tak je to sci fi :) Ale ked to beries z pohladu hraca tak tam vesmirne lode nemas lebo ich nemozes pouzit :) Tym padom bysa to dalo kategorizovat ako fantasy :D

_________________
Go for the beer Boo! GO FOR THE BEER!!!!
WAAAAAAGH!!!


Hore
 Profil ICQ  

Cestovateľ
Obrázok používateľa

Založený: 01.10.2004
Príspevky: 33
Body: 5
Bydlisko: hneď vedľa môjho suseda

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Už len kvôli tomu, že je okolo toho POMERNE BÚRLIVÁ diskusia, predsa to nemôže byť 'až tak čistokrvné scifi'...
Ako by povedali na polostrove Lakónia:
FANTASY
:!:
:P

_________________
Four billion years ago,
I saw the earth in its liquid state.
Three billion years ago,
I breathed in an atmosphere devoid of oxygen.
One billion years ago,
I saw the first fish.
How old are you ?


Hore
 Profil  


Odpoveď s citáciou
Skuste si pozrieť Stránku Fandomu: http://www.fandom.sk/clanok.php?clanok_id=50. Súčasťou článku je polemika čo to je fantasy a jedným zo záverou je že fantasy je "fantázia", teda čokoľvek môže byť označené ako fyntasy.
Ak by sme definovali sci-fi tým, čo mi ešte nemáme tak aj Pán prsteňov je sci-fi. Nemáme parapsychickú energiu (nazývanú aj mágia), nemáme nemáme stroje na tvorbu mutantov (čo iné sú orkovia?), nemáme telepatické zosilovače prte prenos myšlienok na veľké vzdialenosti (palantíry) ... takýchto vací, ktoré nemáme ale v budúcnosti mať môžeme, by sa dalo nájsť veľa. A nech niekto skúsi tvrduiť že Pán prsteňov je sci-fi. Je to jasná fantasy. A s polemikou či sú Star Wars sci-fi je to tak isto.


Hore
   

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hej, lenze sci-fi vascinou obsahuje veci ktore sice nemame, ale mozno niekedy budeme mat a ktore sa daju technicky zdovodnit, napr roboti, v.lode atd. Pochybujem, ze bude mat ludstvo niekedy magiu alebo stroj na vyrobu kreatur


Hore
 Profil ICQ  


Odpoveď s citáciou
Cieľom môjho príspevku nebolo povedať čo sci-fi je a čo nie je. Chcel som len poukázať na to, že sci.fi sa nedá definovať podľa "techniky" ktorú zatiaľ nemáme, ale môžeme mať.
Ako príklad by som uviedol cestobanie v čase. V sci-fi bežná vec ale ak si prečítaš Stručné dejiny času od Stephena Hawkinga dozvieš sa že jedinou možnosťou by bolo nájsť si peknú čiernu dieru a dopadnúť bo nej polstoročie predtým ako si skočil - jednoducho cesty naprieč časom sú prakticky nemožné. Tak potom je v sci-fi možný každý mysliteľný vynález - teda aj "parapsychickú energiu, stroje na tvorbu mutantov, telepatické zosilovače pre prenos myšlienok na veľké vzdialenosti ...".
Keby sme sci-fi definovali len zatiaľ neznámou technikou, potom by ako sci-fi mohol byť označený aj Pán prsteňov. Hádam mi len nechceš tvrdiť, že toje sci-fi? Potom by sci-fi mohol byť hoci aj Macko Pu.


Hore
   

Cestovateľ
Obrázok používateľa

Založený: 01.10.2004
Príspevky: 33
Body: 5
Bydlisko: hneď vedľa môjho suseda

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Áno, veď kto kedy povedal, že v scifi musia byť len veci zo železa (či z čoho...) a vo fantasy len veci z dreva... Ako povedal Arthur C. Clarke: "Akákoľvek dostatočne pokročilá technika je to isté čo mágia. " Takže predmety vyskytujúce sa v tom ktorom diele vôbec neudávajú, či je to fantasy alebo scifi (aj keď vo VäČŠINE prípadov tomu tak je), ale dôležité su myšlienky... :lol:

_________________
Four billion years ago,
I saw the earth in its liquid state.
Three billion years ago,
I breathed in an atmosphere devoid of oxygen.
One billion years ago,
I saw the first fish.
How old are you ?


Hore
 Profil  


Odpoveď s citáciou
Pokial je mne zname sci-fi, cize science fiction - vedecká fikcia je zalozene na tom, co je teoreticky mozne, resp. na mnohych viac, ci menej (alebo vobec) overenych vedeckych teoriach. To bol kedysi zaklad sci-fi. Dnes? Tazko povedat.


Hore
   

Cestovateľ
Obrázok používateľa

Založený: 01.10.2004
Príspevky: 33
Body: 5
Bydlisko: hneď vedľa môjho suseda

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Pokial je mne zname sci-fi, cize science fiction - vedecká fikcia je zalozene na tom, co je teoreticky mozne, resp. na mnohych viac, ci menej (alebo vobec) overenych vedeckych teoriach. To bol kedysi zaklad sci-fi. Dnes? Tazko povedat.


Ale, prosímťa! Vieš koľko vecí je v scifi aj teoreticky nemožné. Teraz ma nič také nenapadá, ale napríklad cestovanie rýchosťou väčšiou ako rýchlosť svetla. Alebo cestovanie časom. Alebo svetelný meč (technicky to predsa patrí do sf, no nie...)
Ešte raz, zamysli sa nad tým Clarkovým výrokom vyššie...

_________________
Four billion years ago,
I saw the earth in its liquid state.
Three billion years ago,
I breathed in an atmosphere devoid of oxygen.
One billion years ago,
I saw the first fish.
How old are you ?


Hore
 Profil  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 444
Body: 5
Bydlisko: Bratislava - Šedé Veže

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
nitrus napísal:
Citácia:
Pokial je mne zname sci-fi, cize science fiction - vedecká fikcia je zalozene na tom, co je teoreticky mozne, resp. na mnohych viac, ci menej (alebo vobec) overenych vedeckych teoriach. To bol kedysi zaklad sci-fi. Dnes? Tazko povedat.


Ale, prosímťa! Vieš koľko vecí je v scifi aj teoreticky nemožné. Teraz ma nič také nenapadá, ale napríklad cestovanie rýchosťou väčšiou ako rýchlosť svetla. Alebo cestovanie časom. Alebo svetelný meč (technicky to predsa patrí do sf, no nie...)
Ešte raz, zamysli sa nad tým Clarkovým výrokom vyššie...


Pokial ma pamat neklame, tak cestovanie v case niektore extremne teorie pripustaju.

A co sa tyka toho vyroku, podla mna hovori o tom, ze to co nepozname pokladame za magiu (nadprirodzeno) do doby nez do dokazeme nejakym sposobom vedecky dolozit.

Da sa s tym suhlasit, aj neda. Je to vec nazoru a pohladu na svet ako celok, ale nerad by som zabiehal niekde mimo.

_________________
"I wanted to be a Teminator but they require you have an armored hyperalloy skeleton and mine's mostly recycled truck tires."
Obrázok
http://mickmage.bloguje.cz
http://www.kulturakriplu.net


Hore
 Profil  

Markíza
Obrázok používateľa

Založený: 09.08.2004
Príspevky: 429
Body: 5
Bydlisko: La Blava
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Cestovanie v case..zajimava tema...
jasne, podla niektorych teorii by bolo mozne "zostrojit stroj casu" ale bolo by na to potrebne take mnozstvo energie, ze by to defacto na Zemi mozne nebolo :) ...a stejne nikto by nemohol cestovat dalej ako po den kedy bol zostrojeny dany stroj, co je pomerne logicke, kedze by sa nemal ako vratit naspat :P ..co sa tyka tych casovych paradoxov, podla novsich teorii by to nebol taky problem (teda asik okrem toho s tou babickou:)
K tomu sci-fi....ono tazko sa da definovat takyto zaner...pravda sci-fi a fantasy maju k sebe hodne blizko, napr.taka Duna je nieco medzi...ale zda sa mi, ze sci-fi sa viac venuje ehm..vede a buducnosti ....samozrejme sa to neda takto specifikovat, ale myslim, ze by sa ludia nemali riadit pouckami, stejne sa vzdy najde kniha po ktorej precitani, neviete ci je to sci-fi alebo fantasy (niekedy to dost suvisi aj s celkovou pointou) a na ktoru neplati ziadna poucka :P
Napriklad taky film Donnie Darko..na konci vlastne nevies, ci to bolo sci-fi alebo iba haluze hlavneho hrdinu a takych filmov je kopec ako Total Recall, Vanilla Sky (ako film nic moc ale ako priklad sa hodi :)

_________________
Ringer


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 118 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun